Elazığ Haberleri, Elazığ Son Dakika Haberleri, Elazığ Son Dakika Haberleri

Elazığ’da kar yağışı etkisini göstermeye başladı

Elazığ’da sabaha karşı başlayan kar yağışı kent merkezi ve ilçelerde etkisini göstermeye başladı. Kar yağışı nedeniyle 61 köy yolu ulaşıma kapandı.
Türkiye genelinde birçok ilde olduğu gibi Elazığ’da da kar yağışı etkisi göstermeye başladı. Kar yağışının başlamasıyla birlikte kentin tamamı beyaza büründü. Sabah erken saatlerde kent merkezindeki karların temizlenmesi için Elazığ Belediyesi’ne bağlı ekipler harekete geçerek, ana güzergahları ve kaldırımları temizledi. Güne karla uyanan vatandaşlar, bu yıl kar yağışının fazla olduğunu belirtti.
Karın insanı ferahlattığını belirten Sezer Kalkıcı, Sabah kalkıp karın yağdığını gördüğüm zaman günüm aydın oluyor. İnsanın içi açılıyor. Kar önümüze bazen engel olarak gelse de, insana neşe ve huzur veriyor dedi.
Karın bereket olduğunu aktaran Kemal Ertaş ise, Kar çok güzel. Kar su ve bereket olur. Karın yağdığını görünce çocuklarım dışarıya çıkıp oynamak istediler. Evde büyük bir heyecan vardı diye konuştu.
Sabah karın yağdığını gördüğünde mutlu olduğunu dile getiren Leyla Kayık, Kar yağmasını seviyorum ama daha sonra don olunca kötü oluyor. Birkaç yıldır fazla kar yağmıyordu bu yıl güzel yağdı ifadelerinde bulundu.

61 köy yolu ulaşıma kapandı
Elazığ’da kar yağışı nedeniyle şuana kadar kent genelinde 61 köy yolu ulaşıma kapandı. İl Özel İdaresinden alınan bilgiye göre, merkez ilçede 13, Karakoçan’da 24, Kovancılar’da 2, Sivrice’de 4, Palu’da 4, Keban’da 8, Maden’de 3, Ağın’da 1 ve Alacakaya’da 2 olmak üzere toplam 61 köye kar nedeniyle ulaşım sağlanamıyor. İl Özel İdaresi karla mücadele ekiplerinin, kapanan köy yollarının açılması için çalışmalarına aralıksız devam ettiği belirtildi.

Kar yağışı ve çığ uyarısı devam ediyor
Öte yandan, Meteoroloji 13’üncü Bölge Müdürlüğü Elazığ Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezi tarafından yapılan açıklamada, “Bölgemizde havanın parçalı bulutlu, Malatya’da aralıklarla hafif kar yağışlı, Elazığ ile Tunceli’nin doğu kesimlerinde ve Bingöl’de yoğun kar yağışlı, Adıyaman’da aralıklarla kar yağışlı geçeceği tahmin edilmektedir denildi.
Kar yağışı ve çığ ile ilgili de uyarıda da bulunan merkez, yüksek eğime sahip dik yamaçlarda, mevcut kar örtüsü üzerine yeni kar yağışı ile birlikte bölge genelinde yer yer kuvvetli rüzgarların saatte 40 ile 60 kilometre hıza ulaşabileceğinden, çığ riskine karşı dikkat edilmesi gerektiği belirtti.
Kent merkezinde ise buzlanma ve don olaylarına karşı ilgililerin dikkatli olması istendi.

Bir önceki yazımız olan Elazığ Ahmet Türk'e Tahliye Kararı başlıklı makalemizde Adli Tıp Kurumu, Ahmet ve Ahmet Türk hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir