Elazığ Haberleri, Elazığ Son Dakika Haberleri, Elazığ Son Dakika Haberleri

Elazığ’da dolunun 40 bin dekar alanı etkilediği ortaya çıktı

Elazığ’ın merkez ve ilçelerinde 19 Mayıs’ta yaşanan dolu afeti nedeniyle Gıda Tarım ve Hayvancılık İl ile İlçe Müdürlüklerince başlatılan hasar tespit çalışmaları tamamlandı. Yapılan çalışmada 40 bin dekar alanda yüzde 30 ile yüzde 80 arasında hasar olduğu belirlendi. Hoş, Kıraç ve Sedeftepe köylerindeki hasar tespit çalışmalarına katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Turan Karahan, üreticilerin her zaman yanında olduklarını belirtti. Karahan, Hoş, Kıraç ve Sedeftepe köylerinde 85 bin ton civarında rekoltenin olduğu üzüm üretimi yapılmaktadır. Maalesef 19 Mayıs tarihinde meydana gelen dolu, ürünlerimize ciddi anlamda zarar verdi. Dolu zararının ertesi günü ekip arkadaşlarımız tarafından hızlı bir şekilde zarar tespiti başlatıldı. Bugüne kadar yapmış olduğumuz tespitlerde Elazığ merkez ve ilçelerinde toplamda 40 bin dekar alanda yüzde 30 ile 80 arasında dolu zararı olmuş dedi.

Zarar tespit sonuçlarının ilgili kurum ve kuruluşlara ulaştığını aktaran Karahan, Üreticimiz yıl boyunca sadece ürettiği bu ürünlerden elde edeceği mahsulü bekliyor. Bütün gelir kaynağı budur. Devlet olarak bizim uyguladığımız kanun ve yönetmelikler var. Bu yönüyle üreticilerimizin yüzde 50’sini bakanlığımızın ödediği TARSİM uygulamasından yararlanmasını istiyorum. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik elemanları olarak sadece bu konuda değil, özellikle yetiştirme teknikleri, hastalık ve zararlılar ile mücadele, bahçe ve bağ tesisleri, toprak işleme, hasat teknikleri gibi konularda sürekli sahada olacaktır ifadelerini kullandı.

Bir önceki yazımız olan Elazığ’da LYS heyecanı başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme yöntemleri