Elazığ Haberleri, Elazığ Son Dakika Haberleri, Elazığ Son Dakika Haberleri

Elazığ’da basınçlı sulama sistemleri eğitimi başladı

Elazığ’da çiftçilere, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından, “Projeli Sulama Eğitimleri 10. Kalkınma Planı” kapsamında basınçlı sulama sistemleri eğitimi verilmeye başlandı.
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü toplantı salonunda 10 gün sürecek olan eğitimde çiftçiler, Ziraat Mühendisi Nihal Altıntaş ve Ahmet Öztürk tarafından, toprak, bitki, su ilişkileri, debi, sulamada kullanılan pompalar, yağmurlama ve damla sulama sistemleri hakkında bilgilendirilecek. Eğitim sonrası kursiyerlere Milli Eğitim Müdürlüğü onaylı sertifika verilecek ve çiftçiler küçük, büyük ölçekli tarımsal işletmelerde, meyve ve sebze bahçelerinde, fidanlıklarda, kendi iş yerlerinde, park, bahçe, fabrika, otel, tatil köyleri gibi yerlerde çalışabilecek.
Elazığ’da bilinçli çiftçi ve kaliteli üretimin gerçekleşmesi için dönem dönem eğitim programları düzenlediklerini belirten İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Turan Karahan, Tarımsal faaliyetler ile uğraşırken, tarımın en önemli ayaklarından biri olan sulama faaliyetlerinin de doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. İlimizdeki bu eksikliği gidermek için sulama sistemlerini doğru uygulamaya yönelik, hem basınçlı sulama sistemlerinin kullanımı hem de bireysel sulama sistemleri ile alakalı eğitim planladık. Siz değerli üreticilerimiz almış oldukları bu eğitimden sonra yapacağınız tarımsal faaliyetlerden daha kaliteli ürünler elde edeceksiniz. Bu eğitimlerden sonra çiftçilerimiz geleneksel tarım uygulamalarını bırakıp modern tekniklerin uygulanmasını gerçekleştirecektir” dedi.

Bir önceki yazımız olan Elazığ - Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elazığ'da Toplu Açılış Töreninde Konuştu 8 başlıklı makalemizde -, 8 ve Açılış hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir