Elazığ Haberleri, Elazığ Son Dakika Haberleri, Elazığ Son Dakika Haberleri

Elazığ Çığ Altında Kalan 120 Küçükbaş Hayvan Telef Oldu

Çığ altında kalan 120 küçükbaş hayvan telef oldu

BİNGÖL’ün Adaklı İlçesi’ne bağlı Mercan Köyü Zavuk Mezrası’nda geceyarısı meydana gelen çığ altında kalan 120 küçükbaş hayvan telef oldu. Hava muhalefeti nedeniyle yolu kapalı olan köye ekiplerin ulaşamadığı, çevre köylerden gidenlerin de zamanında Zavuk Mezrası’na ulaşamadığı belirtildi.

Tunceli ve Elazığ illerinin kesişti yüksek dağlık alanda bulunan Adaklı İlçesi’ne bağlı Mercan Köyü Zavuk Mezrası’nda gece yarası çığ düştü. Çığ düşmesi sonucu hayvancılık yapan Filit Ölgörmüş’e ait hayvan ağılı kar yığınları altında kaldı. Tek başına hayvanları kutarma konusunda yetersiz kalan Ölgörmüş, yetkililerden yardım istese de yolun aşırı kar yüzünden kapalı olması nedeniyle ekipler köye ulaşamadı. Bunun üzerine çevre köylerdeki tanıdıklarını arayan Ölgörmüş, yardım istedi. Tanıdıklarının da saatler sonra ancak mezraya ulaşması, kar yığınlarının altında kalan 120 küçükbaş hayvanının telef olmasına sebep oldu. Hayvan sahibi Filit Ölgörmüş, mezradaki az sayıdaki yakını ile yaptığı kurtarma çalışması, hayvanlarının kurtarılması için yetmedi.

Elazığ’ın Karakoçan İlçesi yakınlarında bulunan Zavuk Mezrası’nda hayvancılık yaparak geçimini yapan Filit Ölgörmüş, hayatı boyunca çalışarak aldığı küçükbaşhayvanlarının telef olduğunu belirterek, O gece çok soğuktu. Kar yağıyordu, tipi ve fırtına da vardı. Kimse dışarı çıkamıyordu. Dağlar kadar büyük bir kar yığını hayvanlarımın kaldığı ağılın üzerine kaydı. Önce tek başıma kurtarmaya çalıştım. Ama beceremedim. Yetkililerden yardım istedim ama yollar kapalıydı. Çevredeki köylerde yaşayan tanıdıklarımı aradım. Onlar da çok geç geldi. Gelene kadar hayvanlarım telef olmuştu. Bir çok hayvan tücarrına borcum var, şimdi onu nasıl öderim? Devlet yetkililerinin bana yardım etmesini istiyorum. Bu bir doğal affet. Hayvanlarım doğal afet sonucu telef oldu. Aksi halde ben de ailem de perişan oluruz dedi.

Bir önceki yazımız olan Bin 100 gram doğdu, yaşam savaşını kazandı başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme yöntemleri